Stará jednolibrová mince se loučí právě dnes

15.10.2017

Chystáte se s námi na zájezd do Velké Británie, a už přemýšlíte, kam jste schovali libry z předchozích výletů či dovolených? V tom případě pozor - po výměně papírových bankovek přišla na řadu také nejznámější mince, ta jednolibrová. 

Někteří z Vás možná zaregistrovali, že do oběhu se nová mince dostala už v březnu 2017. A když změna, tak rychlá. Takže právě dnes, tedy 15. 10. 2017, zažívá stará mince svůj poslední den. Hlavním důvodem, proč se tato mince mění, je velké množství padělků. Odhaduje se, že v oběhu se jedná o každou třicátou minci. 

"Nová britská libra zaujme na první pohled svým neobvyklým tvarem. Oproti staré minci není kulatá, nýbrž dvanáctihranná. Tento tvar kromě zvýšení bezpečnosti mince usnadní její identifikaci hmatem. Mince je bimetalická, vyražená ze dvou druhů kovů. Vnější okraj mince má zlatou barvu, kterou mu dodává slitina niklu a mosazi. Vnitřní část mince je zbarvená stříbrně a vyrobená z poniklované slitiny.

Nová britská libra pochází z Královské mincovny a byla vytvořená za pomocí nemodernější technologie. Líc mince zobrazuje portrét Královny Alžběty II. z profilu, provedený podle návrhu výtvarnice Jody Clark. Rub se pyšní detailně propracovaný motivem z dílny návrháře Davida Pearce. Jde o vzájemně propletené národní květiny či rostliny jednotlivých částí Spojeného království. Zastoupena je tedy anglická růže, velšský pórek, skotský bodlák a severoirský trojlístek." 

Až tedy budete brát novou minci do rukou, už víte, proč a kde vznikla. A pokud si před zájezdem nebudete jistí, zda všechny Vaše nachystané peníze platí, ozvěte se nám. Rádi Vám poradíme. 

Informace byly čerpány z internetového Magazínu sběratele - www.magazin-sberatele.cz